Z černošické kroniky - TOPOGRAFIE
Ve zpravodaji z června 1992 jsme vybrali několik zajímavostí z první pamětní knihy obce H. Černošice, které jsme později několikrát doplnili. Při každém nahlédnutí do kroniky jsme litovali, že tyto zajímavé, krásným rukopisem psané knihy nejsou přístupné široké veřejnosti, ale pečlivě uschované v trezoru městského úřadu. O naší staré obci vědí jistě starousedlíci mnoho, mladší a noví spoluobčané podstatně méně. A protože jsme neměli to štěstí jako obec Dolní Mokropsy, která díky oslavám devítistého výročí v roce 1988 získala soubornou brožuru o svém historickém vývoji, zvažovali jsme, zda by nebylo účelné pravidelně zařazovat do Zpravodaje výpisy z pamětních knih. Průzkum mezi čtenáři nám potvrdil správnost této úvahy. Dnes vám představíme prvního kronikáře obce H. Černošice pana Antonína Mouchu jeho vlastními slovy:
„Usnesením obecního zastupitelstva ze dne 17. března 1933, byl jsem já, Antonín Moucha, úředník Státního nakladatelství v Praze II, Ostrovní 24, ustanoven prvním kronikářem naší obce. Činnost jsem zahájil dnes, 30. dubna 1933.
Jsem zdejším rodákem. Narodil jsem se 3. září 1899 v Horních Černošicích, čp.11, z rodičů Antonína Mouchy, narozeného v Hor. Černošicích čp. 7 a Františky, roz. Lachoutové z Líchov, okres Sedlčany. Oba rodiče jsou mrtvi a pochováni na zdejším hřbitově. Navštěvoval jsem zdejší školu obecnou, pak nižší reálné gymnázium na Smíchově. V roce 1917, v době světové války, byl jsem nucen pro nedostatek prostředků zanechati studií a věnovati se praktickému životu. Vstoupil jsem do služeb Státního nakladatelství v Praze a vzdělával se dále soukromě."
30. dubna 1933 Antonín Moucha, t.č. obecní kronikář
Kronikář Antonín Moucha zahynul v dubnu 1945 při bombardování Prahy.
Kronika začíná polohou obce Horní Černošice, místní obec 20 km od Prahy, směrem jihozápadním na levém břehu Berounky, leží v Brdech, 209 m nad hladinou moře, na svahu klesajícím na východ do údolí Berounky.
Kopce uzavírají na západní straně údolí Berounky a táhnou se od jihu k severu, otáčejíce se obloukem podél toku řeky na severovýchod. Při jejich úpatí vede trať státní dráhy Praha -Plzeň. Stráně jsou proříznuty příčně dvěma údolíčky. V severní části přímo nad obcí Horní Černošice, údolím na severozápad ke Kosoři. V tomto údolí jest obecní vodojem, soustřeďující prameny z přilehlých kopců. V jižní části jest to údolí potoka Švarcavy, směrující na jihozápad...
Do r. 1919 byly Hor. Černošice osadou spojenou s místní obcí Dolní Černošice v jedinou obec politickou. Zeměpisná délka Horních Černošic jest 31° 59' 20" východně od Ferra. Zeměpisná šířka 49° 57 53" severní šířky. Rozloha obce jest 285 ha, 42 a, 69 m2. Obydlí jsou rozložena na značně a prudce stoupajícím návrší (kostel 217 m, „Horka" 280 m) k východu obráceném, ve směru jižním, a podél ulice Komenského, probíhající starší částí Horních Černošic od jihu k severu. Asi ve středu této části jest kostel se hřbitovem. Před ním náves č.k.1181 /1 s bývalým obecním rybníkem č.k. 36. Zde bývalo původně středisko obce. Později byla vystavěna část probíhající na jihozápad ulicí Karlštejnskou a Masarykovou (nyní Poštovní, pozn. red.) do údolí Švarcavy. Když v r.1931 byl v ulici Masarykově vystavěn obecní dům čp. 222 a v něm umístěn obecní, dále poštovní a telegrafní úřad, bylo sem přesunuto středisko obce.
Zpravodaj 1994
Připravila SP